AĞRILI MESANE SENDROMU TEŞHİS & TEDAVİ

Interstitial-Cystitis_THUMBNAIL.jpg
images.jpg
TEDAVİ UZUN SÜRELİDİR

 

* Kişiye özel diyet

* İdrar pH'ının alkali tutulması

* Pentosan Polisülfat Sodyum gibi doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz kimyasal içerikler

Kimlerde görülür?

Hastalık ortalama 40 yaş civarında başlamakla beraber, hastaların %25’i 30 yaşının altındadır. Yapılan çalışmalar IC hastalığının çok yaygın olduğunu ve kadınların nerdeyse %20’sinde görülebildiğini göstermektedir. Kadın/erkek oranı yaklaşık 10:1 dir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

İnterstisyel sistitin belirtileri farklı hastalarda değişiklik gösterir. En sık belirtiler; sık idrar gitme gerekliliği, ani idrar sıkışıklığı, mesanede yada vajen içinde ağrı yada basınç olmasıdır. Çoğu zaman bu belirtilerin tümünden kaynaklı rahatsızlık olabilir.

Burada sıklıktan kasıt, normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacı olmasıdır. Normalde bir kişi ortalama günde en fazla yedi kez idrara çıkar ve tuvaleti kullanmak için gece kalkmak zorunda değildir. İnterstisyel sistit hastası genellikle hem gündüz hem de gece ve sık sık idrara çıkmak ister. Bu sıklık arttıkça, giderek ani sıkışma hissine yol açar. Ani sıkışma yaygın bir İnterstisyel sistit belirtisidir. Bazı hastalar hemen idrar yaptıktan sonra bile asla kaybolmayan sabit bir idrar yapma dürtüsü hissederler. Bazıları ise bu dürtüyü o kadar hissetmeyebilir.

İnterstisyel sistit hastalarının mesaneleri doldukça mesane ağrısı kötüleşebilir. Bazı İnterstisyel sistit hastaları mesanenin yanı sıra diğer alanlarda da ağrı hissederler. Ağrı üretrada, alt karın ,bel arkası veya pelvik veya perineal bölgede hissedebilir. Kadınlar vulva veya vajina içinde ve erkekler ise skrotum, testis veya penistete ağrı hissedebilirler. Ağrı sürekli ya da aralıklı olabilir.

Birçok İnterstisyel sistit hastası, belirtileri daha kötü hale getiren bazı şeyleri tespit edebilir. Örneğin, bazı insanların belirtileri belirli gıdalar veya içecekler ile daha kötü hale gelir. Birçok hasta da (fiziksel veya zihinsel stres ) stresli olduklarında belirtilerin daha kötü olduğunu ifade ederler. Semptomlar adet döngüsü ile değişebilir. İnterstisyel sistit hastalığı görülen erkekler de kadınlar da cinsel aktivitede zorluklar yaşayabilirler. Mesane vajinanın tam önünde olduğundan kadınlar ilişki sırasında ağrı çekebilir. Erkekler de ağrılı orgazm veya sonraki gün ağrı hissedilebilir.

Tanı koyma

        

Mesane Ağrısı Sendromu’nda (MAS/İS) tanı koymak, başvuru şikâyetlerindeki farklılıklar ve kesin tanı kriterlerinin olmaması nedeniyle oldukça güçtür.

 

  • Hastanın öyküsünün dikkatle alınması. (Hastanın hikayesinde önemli noktalar: ağrının karakteri, tetikleyici faktörler, genellikle asidik kaynaklı diyet)

  • Kronik pelvik ağrıya neden olabilecek başka patolojilerin dışlanması,

  • İdrar analizi ve gerektiğinde idrar kültürü ile değerlendirme

  • Sistoskopi aracılığı ile mesane iç yüzeyinin görüntülenmesi genellikle yardımcı bir tanı yöntemi olarak kullanılmaktadır. Literatür ve kılavuzlardan yola çıkarak oluşan genel kanıya göre, glomerülasyon tespit edilmesi tanı için şart değildir.

Nasıl tedavi edilir?

Ağrılı mesane sendromu için genelde  mesane ağrısı , idrar aciliyet ve sıklık semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olmak için birçok mevcut tedavi seçeneği kullanılmaktadır. Hasta ayrıca hastalık ataklarını azaltmak için uygulayağı diyet ile tedavisini destekleyebilir.

Hastalığın tekrarını önlemek için yapılması gereken önerilen bazıları şunlardır:

  • Belirtiler hafifledikten sonra bile tıbbi tedavide kalmak;

  • Mesaneyi tahriş edebilecek gıdalardan kaçınmak;

  • İnterstisyel sistiti kötüleştirebilecek belirli faaliyetler veya gerilimlerden kaçınmak.

  • İnterstisyel sistiti etkileyen belirli gıdalar veya faaliyetler, değişik hastalar için farklıdır, bu yüzden, her kişinin kendi bireysel planını oluşturması gerekecektir.

main_agrilimesane2.png