İC ve Giyim

Ağrılı Mesane Sendromu (İnterstisyel Sistit)

İC ve Giyim

İnterstisyel Sistit ve Giyim

İS gibi kronik ağrılı bir hastalıkta kıyafet seçimi son derece önemlidir. Ağrılarının hissedildiği bölgelerin rahat olması gerekir. Bunun için kıyafet seçimi, kumaş türü, kullanılan temizlik ürünlerine kadar her şey dikkatli seçilmelidir. Aşağıda size yardımcı olacak birkaç bilgiye yer verilmektedir;

 

-          Mümkün olduğunca pamuklu, keten ve ipek kumaş türleri tercih edin. Kaba kumaşlardan, çok fazla boya içeren kıyafetlerden kaçının. Tüm yeni kıyafetlerinizi giymeden önce yıkayın.

-          Ataklarınızın arttığı dönemlerde rahat kıyafetler seçin. Kadınlar etek elbise gibi pelvik bölgeye baskı yapmayan kıyafetler tercih edebilir. Sıkı çoraplar yerine diz altı rahat çorapları tercih edebilirsiniz.

-          İç çamaşırı için en ideal kumaş pamuklu kumaşlardır. Cildinizin nefes almasını sağlar.

-          Cildiniz kullandığınız kimyasallara karşıda oldukça hassastır. Çamaşırlarınızın, çarşaflarınızın ve kıyafetlerinizin deterjanlardan tamamen arındığından emin olun. Organik ürünler tercih etmeye çalışın.

-          Banyo ürünlerinizde daha az kimyasal içeren ürünler kullanmaya çalışın. Banyo suyunuza katacağınız birkaç yemek kaşığı karbonatın sizi rahatlattığını göreceksiniz.