IC ve Anne Sağlığı

Ağrılı Mesane Sendromu (İnterstisyel Sistit)

IC ve Anne Sağlığı

Doğum Süresince Anne Sağlığı Çok Önemlidir.

Birçok çalışma doğum öncesi ve gebelik süresince uygun besin alımının hayati önemini göstermektedir. Henüz yapmadıysanız, mesanenizi rahatsız eden yiyecek, içecek ve besin takviyelerini gebe kalmadan önce tespit etmeye çalışın; bu sayede sağlıklı, dengeli beslenebilir ve doğum öncesi besin takviyelerini siz ve gelişmekte olan bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda alabilirsiniz.

Belirli besinler bakımından yeterli desteği sağlamayan diyetinize ek olarak bebeğiniz için gerekli olan bazı besin takviyelerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunlar özellikle folik asit, demir ve kalsiyumdur.

Eğer multivitaminler İnterstisyel Sistitinize rahatsızlık veriyorsa, gerekli besinleri ayrıca takviyeler olarak alabilirsiniz. Folik asit kritik önem taşır ve beslenmeniz yeterli miktarda sağlamaz, folik asit rahatsız ediciyse, önerilen orandan daha fazla almamaya çalışın, farklı markaları deneyin ve dozu gün içine bölün. Demir kabızlık yapabilir, fakat bazı formları daha az kabızlık yapıcı olabilir. Eğer kabızlık yapmayanını bulamazsanız, demir oranınızın düzenli bir şekilde kontrol edilmesini sağlayın ve demir oranınız düştüğü zaman demir alımı yapın. Ayrıca vejetaryenlerin sadece hayvanlarda bulunan B12 takviyesini alması gerekebilir.

Hidrasyon (vücudunuzun sıvı kalması) hamilelik sırasında esaslıdır. İdrar sıklığınızı azaltmak için su alımını kesmeyin. Hamilelikte, kan hacminiz normalin 2-3 katına çıkar ve dolayısıyla sıvıya ihtiyaç duyarsınız. Dehidre olmak (vücudunuzun susuz kalması) prematüre kontraksiyonlara sebebiyet verebilir. Aynı zamanda amniyotik sıvıların seviyesinin fazla düşmesine , oligohidramniyoz da denir, ön ayak olabilir ki bu da bebeğiniz ve sizin için deformasyon ve erken doğum riskini arttırabilecek bir tehlikedir.

Sizi rahat hissettirecek fitnes ve fiziksel terapiler

Diyetle beraber meditasyon ve rahatlama da içeren birçok doğal seçenek, IC ve hamilelik dostu egzersizler ve fiziksel terapi gibi, ilaç kullanmadan devam etmenizi sağlar.

Hamilelik sırasında, mesane ve pelvis bölgesinde birçok ağırlık bulunur. İlave olarak, hamilelik hormonları aslında bağ dokunun gevşemesine sebep olur, yani eklem ve kemik problemleri, özellikle de kasık kemiği ağrı kaynağı haline gelebilir.

Bunlar neden yüksek etkili aerobik gibi ağırlık yükleyici egzersizlerden uzak durmanızın akıllıca olacağının ve pelvik bölgenize ve eklemlerinize baskı yapmayacak yoga gibi egzersizlerin kullanılması gerektiğinin sebebidir. Yogada, ayaklarınızı çok fazla açmanızı isteyen egzersizler çok fazla baskı yaratabilir öte yandan pelvisteki basıncı alan pozisyonlar yardımcı olabilir.

Pelvik taban için fiziksel terapi ve terapistinizin önerdiği egzersizler; hamilelik kemeri, alternatif doğum pozisyonları ve doğum sonrası pelvik sağlık çok yararlı olabilir. Bununla birlikte bazı OB’ler de hamilelik boyunca pelvik taban terapisiyle ilgili endişe duyabilir, eğer hamilelik boyunca bilinçli bir kişisel antrenör ile birlikte fiziksel terapi almaya devam ediyorsanız ve bu başarılı gidiyorsa, sizin için güvenli ve yardımcı olabilir.

Doğum ve Acil Durum Planı Hazırlayın

Doğum planı siz ve eşinizin hamilelik süresince, doğum esnasındaki tercihlerinizi listelediğiniz bir dokümandır.

Doğum plan taslakları internette kolayca bulunabilir. Bunlarla, tipik isteklerinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin;

·       Doğum esnasında hangi tip anestezi ve ağrı kesici ilacı kullanıp, kullanmamak istediğinizi,

·       Hangi doğum tetikleyici ilaçların kullanımına izin verdiğinizi,

·       Gerekli olmayan hastane personelinin (tıp öğrencileri, öğrenci hemşireler) doğum esnasında bulunup bulunmamasını istediğinizi,

·       Epizyotomiye (doğumu kolaylaştırmak için vajina ile anüs arasına atılan kesik) izin verip vermediğinizi yazabilirsiniz.

Çünkü bir IC hastası olarak özel ihtiyaçlarınız olabilir ve tedavi süreci hakkında tercihleriniz olabilir. Bunlar kendi sağlık çalışanlarınızın iletişim bilgileri ve destek mektupları ile beraber acil bir durumda yanınıza almak için ulaşılır bir yerde olmalıdır. Örnek vermek gerekirse, ultrasonun transvajinal dönüştürücü ile yapıldığından emin olmak isteyebilirsiniz, bu mesanenizin dolu olmasını gerektirmez veya acil bir durumda kateter ile dolum yapılabilir.

Bu planlar ve dokümanlar yararlıdır çünkü acil bir durumda veya doğum esnasında yeterli zaman bulacak veya dileklerinizi paylaşacak durumda olmayabilir, genelde gittiğiniz sağlık çalışanınıza ulaşamayabilirsiniz.

Doğumunuzu Planlayın

IC hastalarının rapor ettiğine göre hastayken yaptıkları doğumlar hasta değilken yaptıkları doğumlar kadar başarılıdır. Anketi cevaplayan hastaların 3’te 1’i anestezisiz normal doğum yapmış, 3’te 1’inden daha azı epidural anestezi ile doğum yapmıştır. Diğer 3’te 1’i ise sezaryen doğum yapmıştır. Bu hastalarda doğum çeşidi IC semptomlarını etkilememiştir.

Her bir doğum tipinin IC hastaları için artı ve eksi yönleri vardır;

·       Normal doğum anesteziden, katerizasyondan ve kesiklerden kaçınmak için seçilebilir. Buna rağmen, katerizasyon, anestezi ve sezaryenin doğum esnasında yaşanan komplikasyonlar neticesinde gerekli hale gelebileceğinin farkında olmak gerekir.

·       Planlanmış olan sezaryen doğum mesaneyi, bağırsakları ve cinsel fonksiyonları etkileyebilecek uzayan gebelikten ve travmadan kaçınılmasını sağlayabilir. Yine de, bu durum yeni doğan bebeğinizle etkileşiminizi kısıtlar, iyileşme süresini uzatır ve kadında pelvik peritoneal adezyonlara sebep olur ki bunlar da ağrıya sebep olan risklerdir.

Bunlar IC hastaları için özellikle önem taşıyan konularıdır. Bunların sağlık çalışanlarıyla etraflıca konuşulması ve onların da birbirleriyle konuşmalarının sağlanması gerekir. Şimdiden doğumdaki son dakika değişiklikleri için ve endişeleriniz için doktorunuzla görüşmeniz ve hazırlıklı olmanız gerekir.