Asidite ve İC Hastalığı

Ağrılı Mesane Sendromu (İnterstisyel Sistit)

Asidite ve İC Hastalığı

Asidite ve İnterstisyel Sistit Hastalığı:

Vücudun tamponlama sistemleri, Alkali etki yaratan yiyeceklerin (İleriki paragraflarda hangi alkali yiyecekler açıklanacak) yoksunluğu, kronik stres, yoğun egzersiz veya tamponlama sistemlerinin kendiliğinden zayıflaması sonucunda asit yoğunluğuyla başa çıkamayacak hale gelebilir ve bu hücrelerin ve dokuların çok fazla asidik olmasına neden olur.

Paratiroid hormonu fosfatları, kalsiyum ve magnezyumu kemiklerden almak için salgılanır ve vücut gerekli mineralleri, sodyum ve potasyum gibi, vücuttaki diğer biyokimyasal aktivitelerle asitleri tamponlamak için kullanır. Kemikler kütle kaybetmeye başlar ve minerallerin eksikliği sonucunda sinirsel ve duygusal dengesizlikler, dental problemler, tırnak kırılması ve sonuç olarak tüm vücudun zayıflaması gibi tablolar ortaya çıkartır.

Yoğun asit, İnterstisyel alanlarda (hücrelerarası ortam) ve dokularda sonradan atılmak üzere depolanır. Bu dengesiz durum bizleri hastalığa yol açan mikroorganizmalara karşı duyarlılaştırır, yıkıcı enzimlere sebep olur ve hücrelere giden oksijen seviyesini azaltır.

Doku asiditesi esneklik kaybına ve kırmızı kan hücrelerinin deformasyonuna sebep olur ve bunlar da kılcal damar darlığına ve mesaneye giden kanın yoksunluğuna sebep olur. Bu dolaşım yoksunluğu ağrıya sebep olur ve mesanenin GAG tabakası (mesane duvarının koruyucu tabakası) oksijen ve besin eksikliği sebebiyle tehlikeye girer.

İltihaplanmayı engellemek için, hücrelerimiz nispeten alkali tutulmalıdır. Yüksek asidite yaraların daha fazla tahriş olup büyümesine neden olabilir. Yüksek asidite alerjilerde de rol oynar. Asit seviyesi arttıkça, mast hücreleri daha hızlı yıkılır ve histamin ve diğer iltihap yapan kimyasalları üretmeye daha yatkın olur. Bu durum hücre ve dokulara zarar verir, onları daha asidik yapar ve kronik iltihaplanmaya yol açabilir. Bu bir kısır döngüdür.

Asiditenin kurbanı olan vücutlar da gözlemlenen diğer unsurlar;

1) Erken yaşlanma,

2) Düşük miktarda besin emilimi,

3) Saç dökülmesi ve cilt renginde solma,

4) Sık görülen soğuk algınlıkları,

5) Düşük mental ve fiziksel enerji,

6) Ciltte dökülme ve ilthap’dır.